Przyrodnicze oblicze Świnoujścia i wizyta w Międzyzdroju

Świnoujście to miasto na prawach powiatu znajdujące się na północno-zachodnim krańcu Polski. Jest to najdalej wysunięte miasto w kraju, które równocześnie jest położone na wyspach. Miejscowość od dawna cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, ponieważ miasto pod względem turystycznym jest bardzo dobrze rozwinięte. Baza noclegowa jest bardzo bogata (zobacz – Świnoujście), dlatego możemy stanąć przed ciężkim wyborem noclegu w Świnoujściu. 

Pisząc o tej miejscowości warto wspomnieć o Wolińskim Parku Narodowym utworzonym na wyspie Wolin, która administracyjnie należy do Świnoujścia. Wyspa ograniczona jest od stałego lądu Cieśniną Dziwną, Zalewem Szczecińskim i rzeką Świną od strony wyspy Uznam.

Woliński Park Narodowy utworzony w 1960 roku obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy, którą jest Wolin. Szczególne walory parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna – wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Obecna powierzchnia Parku wynosi 10937 ha, w tym ekosystemy leśne zajmują 4648, 53 ha, ekosystemy wodne 4681,41 ha i ekosystemy lądowe nieleśne 1607,46 ha. Obszar parku charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, która utworzona podczas ostatniego zlodowacenia cały czas się zmienia, ze względu na procesy erozyjne zarówno te wodne jak i wietrzne.

Jeśli chodzi o florę to przeważają drzewa typu sosnowego, które dobrze czują się w piaskowej glebie. Ciekawostką jest, że na obszarze parku rośnie 9 gatunków storczyków. Jeśli chodzi o turystykę, to odwiedzający prócz obserwacji flory i fauny, wspaniałego wybrzeża Morza Bałtyckiego, mogą zwiedzać pozostałości po odkrywkowej kopalni kredy znajdującej się przy Jeziorze Turkusowym. Inna atrakcja to pozostałości po cegielni, która zajmowała się przetwórstwem wydobywanej kredy. W parku spotkać możemy również żubry, które organizacja zgromadziła w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Woliński Park Narodowy posiada obszar ochrony Natura 2000.

Na omówienie zasługują również nieopodal oddalone Międzyzdroje, które są bardzo modnym i licznie odwiedzanym ośrodkiem wypoczynku letniego. Najważniejszą imprezą odbywającą się w tym miesicie to Europejski Festiwal Gwiazd, który corocznie zbiera w jednym miejscu największe sławy obecne na pierwszych stronach kolorowych gazet. Walorami turystycznymi Międzyzdrojów są piaszczyste plaże, Aleja Gwiazd z odciśniętymi rękami znanych i lubianych aktorów, ludzi show-biznesu itp., molo o długości ok 400 metrów, przystań morska oraz Gabinet Figur Woskowych. Według badań statystycznych liczba turystów odwiedzających to miejsce ciągle rośnie, ludność lokalna żyje głównie z turystyki, z bazy noclegowej i gastronomicznej, która coraz prężniej rozwija się zgodnie z zapotrzebowaniem na miejsca noclegowe i gastronomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>