Pijalnie wód i cisza w górach – Tylicz

Tylicz to jedna z najpiękniejszych miejscowości Beskidów (witchmaster.pl/piekno-przyrody-w-beskidach). Wybierana jest przez tych, którzy w górach poszukują wyciszenia i bliskiego kontaktu z przyrodą. Brak tutaj dużych zakładów przemysłowych, tras szybkiego ruchu – jest tylko czyste górskie powietrze i wspaniała, nieskażona cywilizacją przyroda. Zachwyca różnorodna oferta gospodarstw agroturystycznych. Myli się ten, kto myśli, że tego typu obiekty gwarantują niski standard. Noclegi oferowane są w gospodarstwach z doskonałym zapleczem rekreacyjnym (), nawet z basenem, sauną, boiskiem do siatkówki czy kortem tenisowym. Brak tu kilku gwiazdkowych hoteli czy luksusowych pensjonatów. Wszelkie luksusy oferuje miejscowa baza noclegowa. Do tego mieszkańców Tylicza wyróżnia wyjątkowa gościnność.

Poczujemy się tu jak w domu, a dzięki miejscowym pijalniom wód mineralnych nieco podreperujemy swoje zdrowie. Zaczynamy od źródełka „Zdrój Główny“, znajdującego się w miejscowym Parku Zdrojowym (google.pl/maps/place/Park+Zdrojowy/), w pięknej pijalni. Woda ma zbawienny wpływ na wszelkie choroby układu pokarmowego. Ciekawym obiektem religijnym w Tyliczu jest miejscowa Golgota, zbudowana z kamieni pochodzących ze wszystkich stron świata, na zboczu góry niedaleko kościoła. Miejscowy proboszcz ks. Marian Stach ma ambicję uczynienia z miasteczka miejsca pielgrzymkowego. Co więcej, zaprasza on do miejscowości muzyków o światowej sławie do koncertowania na zabytkowych organach.

Jak na razie większą popularnością cieszy się tylicka Mofeta – kompleks 11 kręgów o średnicy 1 m, z różnymi gatunkami wód mineralnych. Tylicz daje przede wszystkim niepowtarzalną okazję do uprawiania aktywnego wypoczynku. Okolica obfituje w trasy rowerowe o różnorodnym stopniu trudności i zaawansowaniu. Nie sposób też nie wspomnieć o przepięknych widokach. Trasy wiodą przez góry, pola, las, łąki wzdłuż malowniczych potoków czy zabytków architektury. Zimą w miejscowości bez problemu możemy uprawiać narciarstwo. Znajdują się tu dwa wyciągi krzesełkowe – Master-Ski (1000 m) oraz Tylicz-Ski (1200 m). Szkółka narciarska oferuje naukę dla początkujących.

Okolicę zimą najlepiej zwiedzać na nartach biegowych. Dla profesjonalnie trenujących osób polecamy trasę prowadząca do Krynicy-Zdrój. Cały niezbędny sprzęt do uprawiania sportu możemy wypożyczyć na miejscu. W Tyliczu funkcjonuje wypożyczalnia rowerów oraz nart. Dużo frajdy zarówno dzieciom jak i dorosłym dostarczy również tor gokartowy.

2 myśli na temat “Pijalnie wód i cisza w górach – Tylicz

  1. W Tyliczu cisza, spokój, z mojego pokoju, gdzie zawsze jeżdżę na nocleg piękne widoki – aż chce się wstawać!

  2. Jagódka – zazdroszczę! Tylicz to piękna miejscowość, ale mnie jakoś przytrafiały się niezbyt dobre noclegi 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>