Gorlice: Łukasiewicz i perły UNESCO

Pisząc o Gorlicach, nie sposób nadmienić o roli Łukasiewicza, jaką odegrał w przemyśle zarówno farmaceutycznym, jak i wydobywczym ropy. Zacznijmy od początku: Łukasiewicz przeprowadził się do Gorlic w 1854 roku, by być bliżej ropy naftowej. Rozpoczął prace w aptece Jana Tomaszewicza. Po jakimś czasie zaczął zakładać spółki oraz kopalnie ropy naftowej. W tym samym roku założył kopalnie ropy w Bóbrce, koło Krosna. W roku 1857 zakłada rafinerie i dalej rozwija się w dziedzinie ropy oraz farmacji, czego owocem jest otwieranie nowych aptek. Postać Łukasiewicza miała wielki wpływ na wydobycie i zwiększenie zastosowania ropy naftowej, to dzięki niemu zaczęto jej używać jako paliwa do lamp i pochodni.

Gorlice i okolice są naznaczone na mapie Polski jako tereny bogate w ten surowiec, ale lata świetności wydobywania tego kruszcu niestety już się skończyły. Ważną pozostałością po ropie jest transgraniczny szlak ropny, składający się z pól naftowych usytuowanych na terenie Polski i Ukrainy; jeśli chodzi o stronę polską, to w skład szlaku wchodzą pola leżące w powiecie sanockim i krośnieńskim. Dodatkowo prócz pól w skład szlaku wchodzą inne obiekty, budynki, byłe kopalnie, muzea dotyczące ropy naftowej, sprzętu wydobywczego itp. Do najważniejszych zaliczyć należy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza, które jest częścią po dziś działającej kopalni ropy naftowej. Na środku terenu kopalnianego stoi obelisk upamiętniający założycie kopalni.

Ropa naftowa to nie wszystko z czego słynie ziemia gorlicka, na uwagę dla fanów wycieczek krajoznawczo-poznawczych zasługuje szlak architektury drewnianej. W okolicach Gorlic zwiedzić można kilka małych drewnianych, uroczych kościółków i cerkwi pochodzących z różnych okresów. Pierwszy z nich to kościół p.w.  św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej, wzniesiony w 1520 roku, wykonany z drzewa modrzewiowego, obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugi z nich, kościół Świętego Michała Archanioła w Binarowej, wybudowany w 1500 roku i również wpisany na listę UNESCO. Kolejna perełka to Cerkiew p.w. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach z 1653 roku i również wpisana na listę. Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych również figuruje na liście, ale datowanie jest nieco późniejsze i utrzymana jest w nieco innym klimacie.

Gorlicka ziemia kryje wiele atrakcji i zachęca do odwiedzenia i poznania tego bogatego kulturowo rozwiniętego miejsca. Zarezerwujmy więc gorlickie noclegi i wybierzmy się tam na urlop i zwiedzanie tych okolic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>